INTERVIU CU PRESEDINTELE CLUBULUI: MF LUCIAN GILEA

1206907_1319

1. S-a terminat anul competitional 2017. In cateva cuvinte, a fost un an bun sau rau din prisma rezultatelor clubului?

Anul acesta a fost mai bun decat anii precedenti. Analiza mea arata ca sportivii nostri au evoluat, au progresat, au crescut in valoare. Daca comparam rezultatele putem vedea ca numarul de medalii la Campionatele Nationale a fost mai mic, insa sportivii nostri de varf au schimbat categoria, fiind mici in grupa. Am avut si ceva ghinion (la echipe juniori am ratat 3 medalii, la individual juniori am ratat alte 2 medalii). Per total, a fost un an pozitiv, cu multe reusite, reusite de care ai nevoie in sport pentru a putea merge mai departe.

2. Cum este organizat A.C.S. SMART GALATI din punct de vedere administrativ ?

Anul 2017 a fost greu cu multe probleme de rezolvat. Foarte importanta a fost venirea in cadrul clubului a 2 oameni foarte inimosi, Flavius Mihailiuc si Robert Ionica. Acestia s-au implicat foarte mult in organizarea si administrarea clubului, lucru care cred ca s-a vazut in actiunile organizate de noi.
Pe langa ei, a venit si Robert Pisu, iar toti 3, au inceput antrenamentele cu sportivii in cadrul clubului. In timp, rezultatele vor aparea, o masa mai mare de copii inseamna o selectie mai bogata, inseamna perspective pozitive in a reusi sa avem copii care sa faca performanta.
Suntem o echipa (in ordine alfabetica cei care „se zbat zilnic” ca sa spun asa – Daianu Cristian, Danut Radu, Gilea Lucian, Ionica Robert, Mihai Victor, Mihailiuc Flavius) care avem un lucru in comun: dorinta de a face performanta. Alaturi de cei mentionati, toti parintii copiilor legitimati la club au un cuvant de spus. Toti sunt implicati in egala masura, si cel mai important, nu este nimeni favorizat, conditiile sunt egale pentru toti. Cu aceasta ocazie vreau sa le multumesc celor care ne-au ajutat anul acesta in organizarea actiunilor noastre dar si celor care uneori au incercat, chiar daca incercarea nu s-a materializat. Sper sa ramanem impreuna cat mai mult timp, sa ne facem timp pe care sa il investim in acest club si sa reusim sa aducem in Galati cat mai multe medalii.
Am avut multe rezultate pozitive, avem probabil cea mai buna echipa de antrenori din Galati. Aproape toti jucatorii de top din Galati ( Daianu Cristian, Pisu Robert si daca mi se permite sa intru in acest grup si eu ) antreneaza la clubul nostru si impreuna cu Ionica Robert si Mihailiuc Flavius se completeaza echipa. Practic suntem acoperiti pe toate nivelurile.
Avem in schimb o mare problema. Nu avem o sala de antrenamente asa cum ar trebui. Suntem in cautari sa gasim un spatiu adecvat, micuta sala din Complexul Continental nu mai face fata. Pentru asta in schimb avem nevoie de bani, bani care nu exista. De altfel, daca nu ma insel, suntem singurul club care platim chirie pentru sala de antrenament, bani care ar fi putut sa fie investiti altfel, in materiale de lucru, dotari, etc.
Cu ajutorul Primariei si a Consiliului Local, care anul acesta ne-a ajutat, cu speranta gasirii sponsorizarilor necesare si a unei sali adecvate (ieftina sau gratis), speram sa ducem mai departe performantele clubului.

3. Cum suntem vazuti la nivelul tarii, atat la nivel de seniori, cat si la nivel de juniori?

Galatiul este recunoscut ca un centru puternic de juniori. Cele 4 cluburi din oras au jucatori buni care pot si lupta pentru loturile nationale ale Romaniei si pentru medalii. Inspiram respect uneori teama cand adversarii aud ca joaca cu noi. Problema este ca acest lucru se intampla doar la categoriile 14 si 16 ani iar la categoriile 10 si 12 suntem „acolo”, luptam pentru lotul national si cu putin noroc pentru medalii. La categoria sub 8 ani, cu greu reusim sa ne impunem.
Acum 9 ani cand au aparut primele cluburi in Galati, a existat o concurenta intre jucatorii acestor cluburi, concurenta care a dus la progres. Acest lucru, coroborat cu faptul ca in alte orase cu traditie sahista gen Arad, Brasov, Ploiesti, Constanta etc cluburile inca nu erau bine organizate, facea sa devina mai usor sa castigam medalii, mai ales la Campionatele pe echipe si in special la grupele mici de varsta..
In ultimul timp, in tara au aparut mai multe cluburi puternice. Sunt puternice din punct de vedere financiar si cumva in orasele lor (Bucuresti, Arad, Craiova, Ploiesti, Brasov, Iasi, Buzau, Constanta) se reuseste o armonie intre cluburi care duce la performanta. Noi, impreuna cu cei de la Diana si de la Genius. ne intelegem foarte bine si colaboram intre cluburi. Copiii mici sunt cei care au nevoie de multe concursuri, de atmosfera sportiva in care sa cresca, sa progreseze. Pare totusi ca nu facem destul.
La seniori stam bine, avem echipa feminina in Superliga Nationala, echipa care in ultimii 2 ani a jucat ultima runda cu „medalia de bronz pe masa”. A pierdut de fiecare data, insa trebuie sa tinem cont ca echipele cu care ne confruntam au cel putin 1 jucatoare straina de top mondial (pentru care aducerea ei costa cateva mii de euro) si cel putin 1 jucatoare profesionista (care traieste doar din sah) si care face parte din lotul echipei nationale a Romaniei. Faptul ca ajungem in ultima runda sa jucam pentru medalie, cu o echipa tanara, cu jucatoare putem spune amatoare (au un loc de munca stabil) fac aceste rezultate si mai importante. Anul acesta Traistaru Teodora a devenit Campioana Nationala la sah proba dezlegari, un rezultat obtinut in fata unor jucatoare mult mai bine cotate.
La masculin, echipa clubului formata din 3 juniori sub 13 ani impreuna cu capitanul Radu Danut au reusit o performanta extraordinara castigand Divizia B si astfel promovand in Divizia A.
Multumesc parintilor inca o data pentru sustinerea copiilor. Si multumesc copiilor pentru daruirea si efortul de care dau dovada in pregatire si in joc. Fara sacrificiile lor, aceste rezultate nu erau posibile.

4. Cum credeti ca s-a comportat A.C.S. SMART GALATI din punct de vedere competitiv? Care sunt cerintele pentru rezultate pozitive?

Pe langa rezultate este foarte important ca numarul copiilor a crescut foarte mult datorita implicarii mai multor antrenori in pregatirea sportivilor. Am avut medalii (aurul de la dezlegari despre care vorbeam, argint si bronz la echipe baieti 14 ani, argint la baieti 12 ani), jucatori in loturile nationale, locul 5 pe tara la Superliga Nationala, promovare in Divizia A rezultate cu care ne mandrim.
In anul 2018 vom continua munca inceputa insa eu imi doresc sa punem accent pe pregatirea junioarelor. Este lucrul care lipseste din club, nu suntem acoperiti pe acest segment.
In acest moment, clubul este foarte bine organizat. Daca ramanem in aceasta formula (si nu vad motive sa nu ramanem) si resursele financiare vor fi gasite, putem spera la rezultate foarte bune.
5. Ce asteptari aveti in anul competitional 2018?

Avem in club cativa juniori care pot face pasul catre marea performanta. Doresc ca in 2018 sa ii vad la un elo de 2300, sa lupte pentru pozitii fruntase la Campionatele Europene si Mondiale. Pentru asta e nevoie de multa munca, resurse financiare si atentie marita din partea noastra, a antrenorilor. Din ianuarie, incepem colaborarea cu un antrenor de top din Romania care sa ajute la acest capitol.
Apoi vin cei mai mici, copii talentati care sunt dornici de performanta. Dorim 5-6 medalii la juniori si cat mai multi juniori in loturile nationale.
La seniori, echipa de fete va fi in continuare acolo sus, si speram ca echipa de baieti, care va avea in componenta pe langa 3-4 seniori cu experienta si 4-5 copii de 13-14 ani. Toti din Galati. Acesta este obiectivul nostru, sa facem performanta cu jucatori galateni. Va fi o provocare sa jucam Divizia A in aceasta formula si sa aratam cat de valorosi sunt copiii nostri.
Daca vom reusi aceste obiective grele, putem spune la sfarsitul anului 2018 ca ne-am facut treaba. Sunt convins ca la nivel de juniori vom avea rezultate macar comparabile cu cele de anul acesta iar la nivel de copii mici, pana in 7-8 ani, vom continua munca depusa si vom instrui copii care in timp sa ajunga viitori performeri.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *